Odloveno v síti

5 důvodů, proč je to důležité: Wall Street vystavil Trumpovi známku: A nebyla to zrovna jednička

Pondělí v 23:29
V úterý 4. prosince oznámily světové agentury informaci o poklesu důležitých indexů na amerických akciových trzích. Americká CNN hovořila o 2procentním poklesu. Světové a zámořské agentury si nebraly servítky a rovnou napsaly, že pokles činí minimálně 3 procenta, ne-li víc. A to už není jen "drobný výkyv". Obzvláště ne u (druhé) největší ekonomiky světa. Vážně druhé? K tomu se dostaneme v zápětí. (A to nemluvím o tom, že následujícího dne nervózní trhy upsaly další 2 procenta. pozn ex post)

Důvod první: Už nejsou největší

Američany mnozí považují za největší ekonomickou sílu na planetě. To ale už nějaký čas neplatí. V přepočtu na paritu kupní síly, tedy na to, co se za vydělané peníze dá skutečně koupit, předstihla Američany už před několika lety Čína. (Podle některých ekonomických hitparád, nestačily USA, alespoň před Brexitem, ani na ekonomiku EU)
Obchodní vztahy s Čínou a vzájemné napětí, které panuje mezi těmito globálními ekonomickými veleobry, utváří do značné míry celosvětové ekonomické klima. Trump se donedávna snažil o to, prezentovat svou éru jako období vlády pevné ruky, alespoň pokud jde o opuštění politiky jeho předchůdců, tedy o zanechání ekonomického appeasementu vůči Číně a dalším klíčovým obchodním partnerům.

Důvod druhý: Ústupnost se trestá

Jenže nic si nezastírejme. Příměří, které nedávno vyhlásili zástupci obou supervelmocí, nebylo vyvoláno ochotou země na východu Asie ustoupit zemi rozkládající se na severu amerického kontinentu. S největší pravděpodobností šlo o tlak amerických trhů, jimž Trump sliboval prosperitu. Ten rozhodl o opuštění linie obchodní války ve prospěch hospodářského rozvoje a stabilty, reprezentovené tímto dočasným klidem zbraní.
Trump si však neuvědomil jednu důležitou věc. Tím, že ustoupil tlaku Wall Street a navrátil se k politice appeasementu, sice vyhověl oné hysterické paní učitelce, která mu často vystavovala nepěkné známky, současně ji ale také znejistil. Minimálně tím, že nenápadně připustil neexistenci zázračné zbraně, která by mohla zvrátit průběh této předem prohrané války. Proč prohrané?

Důvod třetí: Nic neroste do nebe

Za posledních 8 let rostla americká ekonomika rychlostí zhruba 1,5% ročně. Není to nic světoborného, ale byl to po většinu času kontinuální růst. Většina investorů žije v pevném přesvědčení, že nic neroste do nebe, a že po letech růstu nutně musí následovat i recese.
A Trump udělal jednu zásadní chybu. Rozhodl se pro populismus. Ten mu sice vyhrál volby, ale prohraje mu dost možná ty následující (pokud tedy nedojde k vyhlášení válečného stavu). Trump totiž podvázal své vlastní ekonomice křídla, a není to jen proto, že odmítl přísun levné pracovní síly z Jihu, kterou ale jeho země nutně potřebuje, aby si mohla zachovat ekonomický růst.

Důvod čtvrtý: Kdo uteče, vyhraje?

To nejhorší, čeho se Trump dopustil, a co mu také akciové trhy daly pocítit, je fakt, že ucouvl. Ve chvíli, kdy "nejmocnější muž světa zařadí zpátečku", a nečiní tak s jasným úmyslem učitele, který uznává, že další trestání nehodných žáčků již není nutné, je vše nachystáno pro novou recesi.
Takový učitel přestane být výbojným učitelem Hnízdem, který nachází, nebo vytváří nové horizonty. Namísto toho se stane nevypočitatelným žáčkem, kterého si naprosto nelítostné a ultrakonzervativní ekonomické zákony dají k snědku.

Důvod pátý: Nikdo není v bezpečí

Protože každý rozumný investor chápe, že není důležité vědět, kdy přesně se loď americké ekonomiky začně zas potápět. Je ale důležité prodat akcie námořní společnosti dříve, než k tomu dojde. To je železný zákon ekonomického přežití. Trump spáchal hřích. To, zda byl smrtelný, ukáže až čas. A pokud byl, v tom případě vyústí v celosvětovou recesi.
Takový propad zasáhne nutně i Českou republiku, tolik závislou na exportu a na světovém růstu. Kombinace dlouhodobých závazků, předražených nemovitosti a nevyhnutelnný růst nezaměstnanosti vytrestá předlužené střední vrstvy,pokud budou neustále tančit na lodi, na které se právě ozval varovný zvonec. Je čas myslet na zadní vrátka. Něco takového jim nejspíš právě vzkázal Wall Street.

Zážitek

27. března 2014 v 6:05

Píseň pro dnešní večer

15. prosince 2010 v 22:49

3 sbírky a jedna delší báseň J. Staňka

27. ledna 2010 v 21:00
Ke stažení byla uvolněna báseň Příběh:


Vzhledem k opakovaným žádostem fanoušků, a především fanynek, přikládám aktualizované odkazy pro stažení tří sbírek Jiřího Staňka - Hrací automat (1979), Mechanické orgasmy (1998) a Oortův oblak (1995):

Stahujte zde:Stránky (nejen) o psychologii

18. prosince 2009 v 16:57
Náhodou jsem narazil na zajímavě zpracované stránky o psychologii a grafologii. Obsahují četné a pro mě zajímavé přesahy jinam.


Velice dobrá analýza Blade Runnera (obzvlášť pro někoho, kdo dodneška neviděl scénu s běžícím jednorožcem) - http://ografologii.blogspot.com/2008/07/blade-runner.html

Srovnání distribuce vulgarismů na Moravě a v Čechách najdete zde:

Jiří Staněk - křest nové knihy

21. května 2009 v 10:04
Staňkovy básně si můžete přečíst i zde: http://www.jiristanek.wz.cz/

Když vede...

2. února 2009 v 12:49

(ne)žádoucí texty

20. března 2008 v 13:42

Z tisku

19. března 2008 v 10:55
Lidovky:
Otázka na Václava Havla: Vaše rozhodnutí může být vnímáno také jako protest proti pregnantnímu porušování lidských práv v současném Rusku?

F.X. Šalda online

10. března 2008 v 8:47
Na stránkách Ústavu pro českou literaturu Akademie věd byla zpřístupněna díla F.X. Šaldy.
 
 

Reklama