Leden 2010

3 sbírky a jedna delší báseň J. Staňka

27. ledna 2010 v 21:00 Odloveno v síti
Ke stažení byla uvolněna báseň Příběh:


Vzhledem k opakovaným žádostem fanoušků, a především fanynek, přikládám aktualizované odkazy pro stažení tří sbírek Jiřího Staňka - Hrací automat (1979), Mechanické orgasmy (1998) a Oortův oblak (1995):

Stahujte zde:
Günter Eich - Protimluv

27. ledna 2010 v 20:24 Staré lásky
Nebyli jsme koně,
posly bohů jsou jiní,
žádné ržání, žádné krkavčí skřeky,
žádné shrbené hřbety mezi námi.
Zůstanem
v naší neblahé řeči,
odříznuti od slavnostní
jistoty vyvolených,
v těsném trojrozměru,
zpěčujíce se vlídným
radám moudrých,
zavrženi prostorem,
nezasvěceni do okamžiku.

Avatar 3D

4. ledna 2010 v 14:32 Včerejší zprávy
Nelenil jsem, rezerovoval si jeden z posledních volných lístků v sále a vyrazil na opěvovaného Avatara 3D. Je možné, že jsem šilhal skrze 3D brýle, nesprávně si posunoval ohnisko, a proto se mi rozmazaly okraje zorného pole. Nějak to na mě nezabralo. Vzpomněl jsem si na Komenského, který to trefil s tím Mámením přesně. Bez brýlí nefunguje.

Různé pseudoprehistorické potvory vyskakovaly z těch nejneočekávanějších koutů a útočily v jakémsi teráriu, které začínalo plátnem a sahalo cca 5 - 10 metrů za něj. Dynamická kamera létala nahoru, dolů, švenkovala (skoro jsem napsal švejkovala) zprava doleva a zdola nahoru. Všude se proháněli divukrásní jezdci na dracích, kteří klouzali po vzdušných proudech, a všechno bylo dokonalé, modro-zelené a trojrozměrné. Mělo to na mě působit, ale nepůsobilo.

Scénu za scénou, defilovala tu přede mnou celá má divácká historie. Avatar je hollywoodský koncentrát, jehož originalita se rozplynula v barevných šmouhách. Nečekejte od něj žádnou myšlenku. Hlavní hrdina závidí inteligenci hodinovému strojku. Děj je jedna velká koláž, ideální duševní strava pro replika, který musí vycházet z uměle implantovaných vzpomínek. Čím víc nad tím přemýšlím, tím je mi hůř.  1. Pamatujete Dunu, jak místní modrooký mesiáš Paul Atreides, Usúl Muad'Dib, zkrotí největšího červa na planetě a stane se vůdcem Fremenů?
  2. Pamatujete si, jak Andersona v Matrixu ohrožuje sentinel, ve chvíli, kdy je napojen na svého cyberpunkového avatara Nea?
  3. Pamatujete si železné roboty v nadlidské velikosti chránící uvnitř křehkou lidskou schránku ve filmech Vetřelci a Matrix?
  4. Pamatujete si, kde všude jste viděli sarkofágy určené k hibernaci a obrovské skleněné válce se živným roztokem, ve kterých se vznáší něco nelidského?
  5. Pamatujete si Jurský park? (Např. scénu s vědcem, kterého uprostřed noční džungle obklopí a sežere smečka ještěrů?)
  6. Pamatujete, jak se John Dumbar v Tanci s vlky stane Siouxem a sblíží se s dcerou významného člena kmene, jak vypráví Kopajícímu ptákovi, že přijdou bledé tváře a bude jich jako hvězd?
  7. Pamatujete si veliký strom a zřídlo věčného života ve Fontáně?
  8. Pamatujete si elfí stromy z Pána prstenů?
  9. Pamatujete si zbytky světa vznášející se v Nekonečném příběhu?
  10. Pamatujete si přírodu v Barace, padající velikány v amazonském pralese a zpustošenou zemi?
Pokud odpověď na nadpoloviční množství těchto otázek zní ano - gratulujeme, stal(a) jste se, stejně jako já, prototypem hollywoodského androida.


Technologie 3D poskytla tvůrcům alibi pro naprostou absenci originality. Biologický konektor, který umožní živým bytostem fyziologické propojení s přírodou, je možná do jisté míry originální, ale na rovinu, kdo zaplatí bezmála 200 Kč jen proto, aby viděl nějaký mimozemský ocas?

Režisér tvrdí, že je důležité film procítit. Ve skutečnosti však požaduje od diváka víru a jako návnadu mu nabízí nový a opět lepší vizuální zážitek. Je to slepá víra, která nepřináší spásu. Má zakrýt konflikt mezi zpracováním filmu (technika vítězící nad životem) a jeho vyzněním (život vítězí nad technikou). Jediné, co trhlinu může překlenout, je sentiment, který zaplní postižená místa emocemi a umožní divákovi, aby se z replika stal znovu člověkem. Nenamlouvejme si, že nevolnost, kterou v nás efekty vyvolávají, způsobilo šilhání skrze 3D brýle. Ve skutečnosti se jedná o sebezáchovné křeče organismu, který byl právě vystaven působení kýče, umocněnému navíc těmi nejmodernějšími filmovými prostředky. Modré ženy jsou krásné. Nestvůry strašlivé. Záporní hrdinové velice pragmatičtí. Létá se na strojích i na dracích. A všechno to září jako zetlelý pařez.

Když skončily titulky, s úlevou, že už to mám za sebou, jsem odevzdal brýle v předsálí a šel domů. Pokud opomineme přidanou hodnotu 3D zobrazení, které je zjevně dosud v plenkách, nemá toho Avatar mnoho co nabídnout. Čím dříve si to tvůrci i diváci přiznají, tím lépe.