Březen 2008

Čtení poezie je elitní záležitost

27. března 2008 v 11:25
Petra Milčáka sme sa opýtali, v akom stave je súčasná slovenská poézia. "Čítanie poézie je elitná záležitosť, lebo predpokladá od čitateľa isté nadanie. Nie každý môže čítať poéziu a preto je to tak, že knihy poézie vychádzajú v nízkych nákladoch. Všade vo svete je to tak, nie je to slovenské špecifikum, takže by som nad tým nebedákal," povedal P. Milčák (...)
* * *
* * *
Zajímalo by mě, v čem spočívá ta klíčová čtenářská kompetence, která umožňuje přístup k básni. Je to citlivost, odbornost, zkušenost, čistota srdce, ironie, nebo snad pocit zoufalství?
Ale líbí se mi, když někdo řekne, či napíše, že čtení poezie je elitní záležitost.

Jiří Staněk - Oortův oblak

27. března 2008 v 10:30
Sbírka básní Jiřího Staňka, která vyšla jako příloha časopisu Tvar (1995), je nyní uvolněna pro šíření po internetu.
Další informace a texty tohoto autora můžete najít na adrese: http://www.jiristanek.wz.cz/

Kariéra pana H.

26. března 2008 v 10:03 Příběhy písmen
Pan H. měl dlouhé vlasy
Džínové žebradlo, plísňové džínsy
Pásky a na nich Locomotive GT
A na každém prstě ženskou
*
Když přišla revoluce,
Stál v těch džínsách na náměstí
V ruce držel svazek s klíči
Od plechové boudy na zahradě
Od rodinného domku na okraji Brna
Od vozu Favorit
*
Pak se stal podnikatelem
Pracoval 12-16 hodin denně
Měl krátké vlasy, oblek
Kufřík a Audi
Hypotéku, která ho nakonec dostala
*

zlatý komunisti


Kupředu, levá

19. března 2008 v 15:04
O čem má psát, o čem snít, na jaký pathos může pomýšlet buržoasní spisovatel, odkud má vzít tento pathos, jestliže si dělník v kapitalistických zemích není jist zítřkem, jestliže neví, bude-li zítra pracovat, jestliže rolník neví, bude-li zítra pracovat na svém kousíčku půdy nebo bude-li vyšinut z kolejí kapitalistickou krisí, jestliže pracující inteligent nemá dnes práci a neví, bude-li ji mít zítra?
O čem má psát, jaký pathos může být u buržoasního spisovatele, jestliže svět, ne-li dnes, tak zítra, bude znovu uvržen do víru nové imperialistické války?
Současný stav buržoasní literatury je takový, že už nemůže vytvořit velká díla. Úpadek a rozklad buržoasní literatury, vyplývající z úpadku a zahnívání kapitalistického zřízení, je charakteristickým rysem, charakteristickou vlastností stavu buržoasní kultury a buržoasní literatury v nynější době. Nenávratně minuly doby, kdy buržoasní literatura, odrážející vítězství buržoasního zřízení nad feudalismem, mohla vytvořit velká díla období rozkvětu kapitalismu. Nyní nastal všeobecný pokles jak themat, tak talentů, jak autorů, tak hrdinů.
A. A. Ždanov, 1934

Z tisku

19. března 2008 v 10:55 Odloveno v síti
Lidovky:
Otázka na Václava Havla: Vaše rozhodnutí může být vnímáno také jako protest proti pregnantnímu porušování lidských práv v současném Rusku?

F.X. Šalda online

10. března 2008 v 8:47 Odloveno v síti
Na stránkách Ústavu pro českou literaturu Akademie věd byla zpřístupněna díla F.X. Šaldy.